Koululaisten aamu- ja iltapäivätoimintapaikat sekä esioppilaiden aamu- ja iltapäiväkerhopaikat haettavana

 

Alajärven kaupungin ja Vimpelin kunnan KOULULAISTEN AAMU- JA ILTAPÄIVÄTOIMINTAPAIKAT sekä ESIOPPILAIDEN AAMU- JA ILTAPÄIVÄKERHOPAIKAT ovat haettavana lukuvuodelle 2025–2026

Aamu- ja iltapäivätoimintaa sekä kerhotoimintaa järjestetään Alajärven ja Vimpelin alueella niissä kouluissa, joissa ryhmään tulee vähintään kuusi 1.–2.luokkalaista tai erityisen tuen piirissä olevaa oppilasta. Silloin kun mukana on esioppilaita, toiminta voidaan käynnistää jo, kun ryhmässä on viisi oppilasta.

Ilmoittautuminen tehdään Wilma-järjestelmän kautta 31.3.2025 mennessä.

Ilmoittautumislomake löytyy Wilman etusivun yläpalkista menu-näppäimen alta ”hakemukset ja päätökset – tee uusi hakemus” -kohdasta. Hakuajan päättymisen jälkeen saapuneet hakemukset huomioidaan vain, mikäli toimintaryhmissä on tilaa. Toimintaan sitoudutaan paikkaa haettaessa lukukaudeksi tai –vuodeksi kerrallaan.

Esioppilailla on aina oikeus osallistua esiopetusta täydentävään varhaiskasvatukseen, mutta halutessaan huoltajat voivat ilmoittaa lapsensa kouluilla järjestettävään aamu- ja iltapäiväkerhoon.

Lisätietoja varhaiskasvatuspäälliköltä p. 0400-178 604

Alajärvellä 18.2.2025

Alajärven sivistyspalvelut